Inginer Mentenanţă Electro/ Automatist

Candidatul ideal:

  • Studii superioare: Profil electric / Specializare electro-automatizări
  • Studii de specialitate: acționari electrice și automatizări
  • Cunoștințe tehnice de specialitate, cunoștințe de automatică industrială;
  • Experiența in citirea schemelor electrice,
  • Cursuri speciale: automate programabile Siemens (avantaj);
  • Cunoștiinte automate programabile Step5 si Step7 (avantaj);
  • Lucrul cu consolă de programare (avantaj);
  • Limbi străine:
    • limba engleză
    • limba germană (avantaj);
  • Cunoștinte operare PC; SAP (avantaj)
  • Experiență in domeniu (avantaj)

Descrierea responsabilități:

  • Să menţină derularea eficace a producţiei în fabrică prin întreținerea și repararea la timp și de bună calitate a mașinilor și instalațiilor din dotarea societății;
  • Asigurarea respectării standardelor de calitate referitoare la reparatiile efectuate, respectarea procedurilor de calitate privind mentenanța preventivă, micșorarea timpilor de stationare a mașinilor precum și a numărului de reparații accidentale;

Sarcini principale:

  1. Producție:
    • Este responsabil de reparațiile din domeniul automatizării in Stabilus.
    • Contribuie prin reparațiile efectuate la buna desfășurare a procesului de producție prin colaborarea cu trainerii și șefii de linie ai mașinilor din secție.
    • Gestionează și păstrează în condiții de siguranță programele mașinilor.
    • Intocmește și aplică planul de revizii și mentenanță pentru automatele programabile.
    • Salvează și creează back-up pentru programele mașinilor din secție.
    • Urmarește aplicarea programului de reparații planificate și revizii in colaborare cu șefii de schimb, producție și cu tehnologii.
  2. Personal:
    • Colaborează cu șeful direct în îmbunătățirea continuă a cunoștințelor profesionale, contribuind în mod activ la formarea continua și școlarizarea colegilor mai tineri sau nou angajati.
    • Participă la instruirile privind NTSM și PSI .
    • Propune programe de pregătire profesională și training a electricienilor.
  3. Calitate (în general):
    • Participă la instruirile periodice in domeniul calitătii.
    • Respectă procedurile de lucru.
    • Înștiințează șeful direct de abaterile de la procedurile de lucru și normele de calitate.
    • Colaborează cu magazia de piese de schimb.
    • Colaborează cu firmele externe pentru buna funcționare a sistemelor electrice din hală.
    • Propune necesar de contracte de lucrari pe partea electrică.

Beneficii

  • Reduceri costuri cantină;
  • Tichete de masă de 15 lei/zi lucratoare și lucrată;
  • Pachet de servicii medicale private;
  • Spor de noapte de 25%;
  • Ore suplimentare (numai cu aprobarea managerului) plătite 200%;
  • Transport asigurat rute convenționale;
  • Decontare costuri abonamente transport & combustibil pentru angajații navetiști;
  • Pachet salarial competitiv;
  • Programe de dezvoltare personală & școlarizare;
  • Prime de compensare a ideilor de îmbunătăţire;
  • Reduceri sală fitness & centru de recreere;
  • Primă de recomandare internă.