Inginer Situații de Urgență & PSI

Candidatul ideal:

  • Studii de bază: superioare – Specializare tehnică;
  • Cursuri obligatorii: Cadru tehnic PSI, Inspector protecție civilă, Șef serviciu voluntar de urgență;
  • Avantaj: Curs Inspector SSM (80 de ore), Specialist Managementul deșeurilor, Responsabil de mediu;
  • Minimum 2 ani experiență;
  • Limbi străine: limba engleză – mediu, avansat;
  • Cunoştinţe avansate PC: avansat;
  • Carnet de conducere: categoria B;
  • Cunoaşterea legislaţiei: PSI, SU, SSM, Mediu;
  • Cunoștințe SAP: avantaj;
  • Experienţă pe o poziţie similară sau conexă;
  • Capacitate calcul matematic, acuitate vizuală, capacități de comunicare, project management, time management, lucrul în echipă, abilități de luare a deciziilor, rezistență la stres.

Descrierea jobului:

  • Stabileşte responsabilităţile şi modul de organizare a apărarării împotriva incendiilor şi le actualizează ori de câte ori apar modificări;
  • Asigură identificarea şi evaluarea riscurilor de incendiu şi corelarea măsurilor de apărare împotriva incendiilor cu natura şi nivelul riscurilor;
  • Participă la activitatea de control şi la activitatea serviciului de rond executat de serviciul privat pentru situaţii de urgenţă;
  • Elaborează instrucţiunile de apărare împotriva incendiilor şi stabileaşte atribuţiile ce revin salariaţilor la locurile de muncă;

Sarcini principale

  • Informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Ţara Bârsei” al judeţului Braşov despre izbucnirea şi stingerea cu forţe şi mijloace proprii a oricărui incendiu (locaţia Powerise şi locaţia Prejmer), iar în termen de 3 zile lucrătoare completeză şi transmite raportul de intervenţie (conform Ordinului I.G. nr. 1001 din 08.01.2007);
  • Participă la elaborarea şi aplicarea concepţiei de apărare împotriva incendiilor la nivelul operatorului economic;
  • Îndrumă şi controlează activitatea de apărare împotriva incendiilor şi analizează respectarea încadrării în criteriile de constituire a serviciilor de urgenţă private;
  • Are dreptul să emită „Permis de lucru cu foc” prevăzut în anexa 6 din Normele generale de prevenire şi stingere a incendiilor aprobate prin Ordinul M.A.I. nr. 163/2007;
  • Acordă sprijin şi asistenţă tehnică de specialitate conducerii operatorului economic;
  • Participă la elaborarea planului de pregătire şi a planurilor operative de intervenţie ale serviciului privat pentru situaţii de urgenţă;
  • Participă la cercetarea şi stabilirea cauzelor probabile de producere a incendiilor în toate locaţiile operatorului economic;
  • Întocmeşte tematica de instruire şi pregăteşte conducătorii locurilor de muncă cu privire la activitatea de instruire a salariaţilor în domeniul prevenirii şi stingerii incendiilor;
  • Verifică anual daca personalul angajat cunoaşte modul corect de comportare în cazul producerii situaţiilor de urgenţă;
  • Participă la convocările anuale de pregătire organizate de către Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă „Ţara Bârsei” al judeţului Braşov.
  • Asigură identificarea, monitorizarea şi evaluarea factorilor de risc specifici, generatori de evenimente periculoase;
  • Actualizează fişele de obiectiv ale operatorului economic, ori de cate ori situaţia o impune, conform modelului din anexa 5 la Regulamentul de planificare, organizare, pregătire şi desfășurare a activităţii de prevenire a situaţiilor de urgenţă, aprobat prin Ordinul ministrului administraţiei şi internelor nr. 1.474/2006;
  • Verifică certificatele EC, certificate de conformitate, agremente tehnice pentru mijloacele tehnice de apărare împotriva incendiilor şi echipamentele specifice de protecţie utilizate;
  • Întocmeşte şi verifică registrele instalaţiilor de detectare/ semnalizare/ stingere a incendiilor, copii după atestatele firmelor care au efectuat/efectuează proiectarea, montarea, verificarea, întreţinerea, repararea acestora sau care efectuează servicii în domeniu.

Beneficii:

  • Reduceri costuri cantină;
  • Tichete de masă de 15 lei/zi lucratoare si lucrată;
  • Pachet de servicii medicale private;
  • Spor de noapte de 25%;
  • Ore suplimentare (numai cu aprobarea managerului) platite 200%;
  • Transport asigurat rute convenționale;
  • Decontare costuri abonamente transport & combustibil pentru angajații navetişti;
  • Pachet salarial competitiv;
  • Programe de dezvoltare personală & şcolarizare;
  • Prime de compensare a ideilor de îmbunătăţire;
  • Reduceri sală fitness & centru de recreere;
  • Primă de recomandare internă.